Kouzla

A

 

Accio

 

Přivolávací kouzlo. Většinou se používá v kombinaci s pojmenováním přivolávaného předmětu, například accio koště. Formule pochází z latiny a znamená volám, přivolávám. Většinou se míří směrem k předmětu, kouzlo to zřejmě usnadňuje. Nevyvolává žádné efekty, světlo, paprsky ani jiskry (narozdíl od Carpe retractum). V knize se objevuje již v prvním díle, Harry jej použil např. ve čtvrtém díle, kdy si v prvním úkolu Turnaje tří škol tímto kouzlem přivolal své koště a poté bylo v sedmém díle často používáno při hledání viteálů.

 

Aguamenti

 

Kouzlí z hůlky fontánku vody. V Bradavicích se učí v šestém ročníku, a v šestém díle knihy se objevuje několikrát. Agua znamená španělsky voda, a pochází z latinského aqua. Mentio je latinsky „prohlašuji“ a augmento je „rozmnožuji, zvětšuji“. Objevilo se v šestém díle, když je Harry s prof. Brumbálem v jeskyni.

 

Aqua Erupto

 

Vytvoří velký a silný proud vody z konce hůlky.

 

Alohomora

 

Zaklínadlo sloužící k odemykání pouze mechanicky zamčených {ne kouzlem} (oken, dveří atd.). Poprvé ho v knize již v prvním díle použila Hermiona Grangerová.

 

Amnesia

 

Kouzlo, které způsobí ztrátu paměti. Je mírnější než Obliviate. Pochází ze slova amnézie - ztráta paměti.

 

Anapevo
 

Kouzlo proti dušení. V šestém díle ho použil Horacio Křiklan.

 

Aparecium

 

Zobrazý nevyditelný inkoust.

 

Ascendio

 

Něco jako tryskový pohon. Ascendio použil Harry Potter ve čtvrtém díle když potřeboval vyskočit z jezera. Odvozeno od latinského slovesa ascendo - jít vzhůru, zdvihat se, vystoupat.

 

Asius

 

Voda se okamžitě přemění v páru, ale pára pak samozřejmě není nijak odolná, má vlastnosti páry přeměněné při přirozeném vypařování. Vedlejším účinkem je chvilkové žluté zabarvení páry.

 

Assa in tuo succo

 

Formule „Smaž se ve vlastní šťávě“ byla objevena ve středověku čarodějem Alberickem. Když člověka zasáhne, začne se potit a v potu poté smažit. Formule nepatří mezi černou magii, ale je velmi bolestivá. Následky mučení nejsou vidět a kromě toho ji nelze používat déle než pět minut.

 

Avada kedavra

 

Smrtící kletba. Patří mezi tři „kletby, které se nepromíjejí“– za její použití je kouzelník poslán na doživotí do Azkabanu. Člověk, proti kterému je použita, uvidí zelené světlo, uslyší svištivý zvuk a zemře. Jediný tvor, o kterém se ví, že ji přežil, je Harry Potter. Podařilo se mu to, protože ho chránila láska jeho matky, a to přesto, že ve chvíli útoku na Harryho už byla mrtvá. Kouzlo se obrátilo proti lordu Voldemortovi, který nezemřel díky viteálům. Harrymu po kletbě zůstala jen jizva ve tvaru blesku na čele a spojení s lordem Voldemortem, který na něj přenesl část své duše. Fénix tuto kletbu přežije. Bude z něj prach a pak se znovu zrodí.

 

Avifors

 

Takzvaná netopýří kletba. Vykouzlí netopýry a vyšle je na nějaký cíl. Podobné kouzlu Avis.

 

Avis

 

Vykouzlí ptáčky. Ve čtvrtém díle ho použil Ollivander na prověření Krumovy hůlky. V šestém díle Hermiona následně ptáčky kletbou Oppugno poštvala proti Ronovi. Formule je z latiny a znamená pták.

 

Arania Exumai

 

V druhém díle ho použil poprvé Tom Rojvol Raddle proti Aragogovi, později ho Použil i Harry Potter proti pavoukům z Černého lesa. Toto kouzlo působí jen na pavouky. Někdy také Arachnia Exumai.

 

Aresto momentum

 

Výrazně zpomálí pád. Použito Hermionou v pátém díle při útěku ze Síně věšteb a v sedmém díle při vloupání se do Gringottovic banky. Také použil A. Brumbál na H. Pottera ve 3. díle na famfrpálovém zápase, když Harry padal z koštěte.

 

B

 

Balit

 

Formule na zabalení a složení věcí. Patří k zaklínadlům pro domácnost.

 

Bombarda

 

Dokáže např. vyrazit dveře (použila Hermiona při záchraně Siriuse). Variantu Bombarda Maxima použila Dolores Jane Umbridgeová k probourání zdi do Komnaty nejvyšší potřeby (ve filmu, v knize se do komnaty vůbec nedostala). Kouzlo se vyskytuje pouze ve filmu, nikoli v knihách.

 

Bublinové kouzlo

 

Vyčaruje velkou bublinu vzduchu, v níž je například možné dýchat pod vodou. Poprvé ho použili Cedric Diggory a Fleur Delacourová ve čtvrtém díle při plnění druhého úkolu Turnaje tří kouzelnických škol.

 

Brachium enmendo

 

Kouzlo na opravení kostí. Pokusil se ho použít Zlatoslav Lockhart ve druhém díle na Harryho zlomenou ruku. Výsledkem bylo, že Harrymu z ruky všechny kosti zmizely. Brachium znamená paže a enmendo spravuji.

 

C

 

Carpe Retractum

 

Přitahovací kouzlo. Z hůlky vytryskne fialový blesk a přitáhne daný předmět. Ve třetím díle ho používal Ron. Carpe znamená latinsky trhej. Retract znamená vzít zpět.

 

Cave inimicum

 

Ochranné kouzlo. Pravděpodobně varuje před příchodem nepřátel. Latinsky doslova znamená pozor na nepřátele.

 

Colloportus

 

Formule na uzamčení dveří. "Porte" ve francouzštině znamená dveře.

 

Confundo

 

Matoucí kouzlo. Protivník sebou lehce škubne při zásahu tohoto kouzla a tím je zmaten a nevšímá si okolí. Hermiona Grangerová ho v 6.díle použila na Cormaka McLaggena. Dále ho použil Severus Snape na Mundunguse Fletchera, aby Řádu vnukl nápad s Harryho dvojníky a také Harry na hlídače u Gringottových. Confundo je v latině matu, pletu.

 

Conjunctivitus

 

Kletba zhoršující zrak. Způsobuje i bolest a použil ji Viktor Krum v prvním úkolu Turnaje tři kouzelnických škol proti samici čínského ohniváče (drak č.3). Conjunctivitis je zánět spojivek.

 

Cruciatus

 

Druhá z kleteb, které se nepromíjejí. Způsobuje bolest, která může oběti přivodit i šílenství, jak se to stalo rodičům Nevilla Longbottoma, Frankovi a Alici Longbottomovi. Formule zní crucio a latinsky znamená mučím. Ačkoliv by měla vést do Azkabanu, Harry ji beztrestně použije na Belatrix Lestrangeovou na Ministerstvu kouzel, poté, co zabila Siriuse Blacka. Dále ji beztrestně použil v sedmém díle proti Amycusovi Carrowovi, poté co Carrow plivl Minervě McGonagallové do obličeje.

 

D

 

Destructo

 

Způsobí zničení předmětu nejčastěji předmět zasáhne z hůlky bílý blesk v jehož zaři předmět zanikne.Kouzlo se může projevit taky tak že daný objekt exploduje nebo se začne chovat jako při jiné ničivé kletbě. Nejspíš tedy kouzlo vybíra nejlepší způsob jak věci zničit.

 

Deferzo

 

Zničí daný předmět.

 

Difindo

 

Ničící kletba ze sedmého dílu.

 

Deletrius

 

Vyvolává zmizení daného předmětu. Delere znamená latinsky ničit.

 

Densaugeo

 

Způsobuje nekontrolovatelný růst zubů. Z latinského dens, což znamená zub, a augeo, což znamená zvětšuji Použil ho Draco Malfoy na přední zuby Hermiony Grangeové.

 

Deprimo

 

Propadne podlahu. V sedmém díle ho použila Hermiona aby unikli z domu Xenofiliuse Láskoráda před Smrtijedy.

 

Depulso

 

Odpuzující kouzlo, opak kouzla Accio.

 

Diffindo

 

Ničící kouzlo, ničí předmět tak že je donutí rozpínat se až se rozletí. Diffindo znamená latinsky „rozštěpuji, tříštím“.

 

Dissendium

 

Otevírá sochu čarodějnice, která je vchodem do tajné chodby (o které se Harry dozvěděl z Pobertova plánku) vedoucí z Bradavic do sklepa Medového ráje v Prasinkách. Descent je anglicky sestup.

 

Ducklifors

 

Promění neživého tvora v gumovou kachničku. Anglicky duck znamená kachna.

 

Duro

 

Promění cokoliv v kámen, kromě přírodních živlů. V sedmém dílu ho použila Hermiona. Formule znamená v latině ztvrzuji, činím něco tvrdým.

 

E

 

Enervate

 

Probudí člověka z bezvědomí. Samotné slovo enervate znamená anglicky „vyčerpaný, ochablý“.

 

Engorgio

 

Zvětšovací kouzlo. Protikouzlem je Reducio.Použito Bartym Skrkem /byl převlečen mnoholičným lektvarem na Pošuka Moodyho/ při první hodině, když žákům předváděl kletby, které se nepromíjejí.

 

Episkey

 

Užívá se pro zhojení ran. V šestém díle jím Lenka upravila nos Harrymu.

 

Erecto

 

Z příslušných součástí postaví stan. Dá se teoreticky říct, že by zvedlo májku. Použila ho v sedmém díle Hermiona.

 

Evanesco

 

Odstraňovací kouzlo. Z latinského slova evanescere, které znamená zmizet. Poprvé jej použil Bill Weasley v pátém díle, aby odstranil plány, které zbyly po poradě Fénixova řádu. Variantu vipera evanesca použil ve filmu (nikoli knize) Harry Potter a Tajemná komnata profesor Severus Snape, aby nechal zmizet hada vyčarovaného Dracem Malfoyem - vipera znamená latinsky zmije. Jak se lze dozvědět ze sedmého dílu knihy od profesorky McGonagallové, tyto věci zmizí "do nebytí".

 

Everte stativ

 

Latinsky: Everto = vyvracet. Stativus = stojící. Používá se pro odhození protivníka stranou. Řadí se mezi soubojová kouzla. Podobné kouzla jsou buď: Expelliarmus a nebo Rictusempra. Poprvé ho použil Draco Malfoy ve filmu ve druhém díle při Soubojnickém klubu na Harryho, protože ho chtěl odjakživa ve všem porazit nebo mu aspoň způsobit problémy. Ale následně mu to bylo vráceno, když odletěl trojitou vývrtkou, kterou na něj uvalil Harry pomocí lechtací kletby.

 

Expecto patronum

 

Vykouzlí patrona, pozitivní sílu,ochránce, který má v případě, že je opravdu mocný podobu zvířete a je velmi účinný proti mozkomorům a dalším nebezpečným magickým tvorům. Podoba ochránce je charakteristická pro každého kouzelníka, ale po výrazné změně osobnosti se může změnit. Je možné do patronova zaklínadla nahrát i stručný vzkaz a doručit ho na určité místo. Poprvé se objevuje od 3. dílu kde ho použije Remus Lupin na zahnání mozkomora. Harry ho taktéž použije poprvé ve třetím díle , ve kterém se ho naučí používat od profesora Lupina. Ve 4.díle se objevuje možnost posílat po něm vzkazy - Albus Brumbál posíla svého fénixe se zprávou k Hagridovi. A v sedmém díle ho použil Harry proti miliona mozkomorům.Patron je velice složité zaklínadlo, patřící do vysoké úrovně magie a lze ho vykouzlit jen se silnou vůlí - mimo formule je k jeho vyčarování potřeba aktivně myslet na nějakou velice výraznou a šťastnou vzpomínku. Lord Voldemort, Červíček a Salazar Zmijozel nemůžou mít ochránce, protože ochránci slouží pouze proti černé magii, kterou oni používají. Expecto znamená latinsky „očekávám“, patronum znamená „ochránce (4. pád)".

Podoby ochránců:

  • Harry Potter - jelen (dvanácterák)

  • Hermiona Grangerová - vydra, ale toto kouzlo jí nikdy moc nešlo

  • Ron Weasley - pes (teriér)

  • Ginny Weasleyová - kůň

  • Arthur Weasley - lasička

  • Albus Brumbál - fénix

  • Nymfadora Tonksová - fretka, později vlkodlak (zamilovala se do Lupina)

  • Minerva McGonagallová - mourovatá kočka (taktéž její zvířecí podoba)

  • Cho Changová - labuť

  • Lenka Láskorádová - zajíc

  • Dolores Jane Umbridgeová - kočka

  • Severus Snape - Laň, stejný jako Harryho matky, Snape ji celý život miloval

  • Kingsley Pastorek - rys

  • Ernie Macmillan - kanec

  • Seamus Finnigan - liška

  • James Potter - jelen (dvanácterák), Harry ho zdědil po svém otci

  • Lily Potterová - laň

  • Aberforth Brumbál - kozel

  • Remus Lupin - patrně vlkodlak

  • Sirius Black - patrně pes (jeho zvířecí podoba)

  • Godrik Nebelvír - patrně lev

  • Rowena z Havraspáru - patrně orel

  • Helga z Mrzimoru- patrně jezevec

  • Salazar Zmijozel - nemůže mít ochránce, protože používá Černou magii

  • Petr Petigrew - nemůže mít ochránce, protože používá Černou magii

  • Lord Voldemort - nemůže mít ochránce, protože používá Černou magii

 

Expelliarmus

 

Odzbrojovací kouzlo. Člověk, který je touto kletbou zasažen, ztratí hůlku (vyletí mu z ruky), a pokud je kletba dost silná je schopna ho i udeřit či zvednout do vzduchu a odhodit. Latinsky expellemus znamená „vyháníme“. Původ je také zřejmě i ve slovu disarm, které v angličtině znamená „odzbrojit“ a arma, což je latinsky zbraň. Poprvé se toto kouzlo objevilo ve druhé knize, kdy ho použil Snape k odzbrojení Zlatoslava Lockharta v Soubojnickém klubu.

 

Expulso

 

Způsobí rozsáhlý výbuch, síly asi ručního granátu. Použil ho Smrtijed v sedmém díle. Latinsky ex je z a pulso je bouchám, tluču.

 

Expertonum

 

Ovládá oheň. Použil ho Albus Brumbál v 6. díle ( v jeskyni kde byli s Harrym pro jeden z viteálů )

 

Ebublio

 

Vytvoří bubliny. Pokud je kouzlo použito na tvora, roztrhá ho.

 

F

 

Feraverto

 

Promění živého tvora v pohár na vodu. Harryho třída se ho učila v přeměňování ve filmovém zpracování druhého ročníku. Ronovu poháru vyčarovanému z krysy zůstal ocas.

 

Fiat Lux

 

V překladu z latiny znamená "Budiž světlo". Vykouzlí slabé světlo v okolí kouzelníka.

 

Fiendfire

 

Kletba vyčaruje zložár (oheň), jenž zničí vše v okolí. Použil ji Vincent Crabbe v sedmém dílu série v Komnatě nejvyšší potřeby proti Harrymu, Hermioně a Ronovi. Kouzlo se však vymklo kontrole, zničilo Voldemortův viteál a Crabbea zabilo. Fiend fire je anglicky ďábelský oheň.

 

Fideliovo zaklínadlo

 

Ukrývací kouzlo. Pro jeho provedení je třeba důvěryhodná osoba, která jediná ví, jak skrytou věc najít. Bylo tak zamaskováno například sídlo Fénixova řádu, dům Fleur a Billa nebo také dům Potterových. Fidelis znamená latinsky „věrný, spolehlivý, oddaný“.

 

Finite

 

Ruší probíhající děje. Neslouží k odstranění následků proběhlých. Finite incantatem ruší působící kouzla. Finite je latinsky „skončete“ a incantatum je „zaklínadlo, kouzlo“. Ve druhém díle jej použila na začarovaný potlouk, v šestém díle ho použila Lenka Láskorádová na Harryho Pottera pod kletbou Petrificus Totalus, v sedmém díle jej poradila Hermiona Ronovi, aby mohl ukončit probíhající déšť v jedné z kanceláří na Ministerstvu. Výslovnost tohoto zaklínadla je [Finýte].

 

Fireplace craticula

 

Toto kouzlo vytvoří na krbu neproniknutelnou mříž, aby se dotyčná osoba nemohla přemístit. Kouzlo může odvolat jen osoba, která ho použila.Kouzlo bylo použito v 7.díle při úniku Harryho, Hermiony a Rona na Ministerstvu kouzel.V latině znamená ,,Krbová mřížka".Kouzlo se ovolává pomocí kouzla "Release".

 

Flagrate

 

Kouzlí ohnivé čáry ve vzduchu, slouží ke psaní do prostoru. Ohnivým X označila v 5. knize Hermiona dveře vedoucí do místností na odboru záhad. Formule znamená latinsky spálenina. Ve druhém díle pomocí tohoto kouzla napsal Voldemort, coby Tom Raddle v tajemné komnatě své jméno.

 

Flipendo

 

Kouzlo velmi podobné zaklínadlu Depulso. Také odhazuje předměty, slouží ale spíše pro prvňáky a druháky v Bradavicích. Flip znamená anglicky otočit, odhodit. Toto kouzlo se objevuje pouze ve hrách na motivy prvních dvou knih.

 

Furnunculus

 

Bolákové zaklínadlo (furunkul - bolák, vřídek).

 

Fvestisulgur

 

Vykouzlí modrý blesk. Fulgur vestis latinsky znamená modrý blesk, ale protože latina píše přídavné jméno za podstatné, fulgur je blesk             a vestis je modrý'

 

G

 

Geminio

 

Kopírovací kouzlo. V sedmém díle ho použila Herminona na výrobu duplikátu medailonku Salazara Zmijozela. Také jím byl zaklet obsah trezoru Lestrangeových, a při každém dotyku se vytvořily kopie nerozpoznatelné od originálu. V českém vydání ovšem v tomto případě nazývali kouzlo Gemino. Gemini jsou latinsky dvojčata, blíženci.

 

Glacius

 

Zmrazovací kouzlo. Lze ho použít na vodu i na zchlazení ohnivých příšer. Ve třetím díle počítačové hry ho používal Harry. V latině glacies (s e, nikoli u) znamená led.

 

Glisseo

 

Toto kouzlo je možné použít pouze na schodiště, které tím promění ve skluzavku. Účinek se dostaví okamžitě. (Použito Hermionou v 7 díle.) Tímto kouzlem bylo také začarováno schodiště do dívčích ložnic v Bradavicích. Kouzlo začalo působit, stoupl-li na schodiště chlapec.

 

H

 

Herbivicus

 

Způsobí rychlý růst rostlin. Kouzlo bylo použito pouze ve hře.

 

Harmonia nectere passus

 

Použito v 6. díle kdy Draco Malfoy využil kouzelné skříně k průchodu smrtijedů do Bradavic.

 

I

 

Impedimenta

 

Překážecí kouzlo – na chvíli znehybní cíl (nebo ho taky odhodí pár metrů dozadu). Formule znamená latinsky překážky.

 

Imperamenta

 

Tohle kouzlo se dá použít například k vytvoření vznášejících se a pohybujících se terčů.Po použití se předmět začne vznášet jakoby na něj bylo použito levitační kouzlo,po opětovném vyřknutí zaklínadla předmět začne opisovat trasu kterou jste s ním dělali.

 

Impulso

 

Tohle kouzlo hodně používají smrtijedi, následek kouzla je že se proměníte v ten (černý nebo bílý podle toho jakou magii používáte) mrak.Tohle kouzlo je neverbální tzn. nemusí se říkat nahlas.

 

Inmobilus

 

Znehybňovací kouzlo (zpomalující čas). Použila ho Hermiona na rarachy ve druhém díle a Lupin ve Harry Potter a vězeň z azkabanu na vrbu mlátičku. Imobilní znamená nepohyblivý.

 

Incendio

 

Zapálí nebo nechá vzplanout nějaký předmět. Incendo znamená latinsky zapaluji. Ve 4. díle ho Harry použil k tomu, aby vyplaval na hladinu v 2. úkole v Černém jezeře. Přesněji řečeno ho použil na vodu, aby ho bublinky vynesly na hladinu.

 

Imperius

 

Kletba, která se nepromíjí. Umožňuje absolutní ovládání oběti. Někteří lidé se silnou vůlí, jako například Harry Potter, se jí dokáží vzepřít. Samotná formule zní imperio, což latinsky znamená vládnu. Mnoho smrtijedů se po pádu Voldemorta hájilo, že bylo pod jejím vlivem, a mnoho nevinných osob skončilo v Azkabanu, protože pod jejím vlivem skutečně bylo. V posledním filmovém díle byla použita Harrym beztrestně a to na skřeta v bance.

 

Inflatus

 

Vytvoří barevné balonky. Pokud je kouzlo použito na tvora, roztrhá ho. Pochází z počítačové hry na motivy čtvrtého dílu. V latině znamená nafouklý.

 

J

 

Jinx

 

Z hůlky vystřelí modrý paprsek který má sílu asi jako kdyby do vás vrazila kulečníková koule. Kletba se vyvolá pouhým lehkým švihnutím hůlky.

 

K

 

Klihando

 

Přilepuje jazyk k patru. Vynalezl ho Princ dvojí krve (Severus Snape).

 

L

 

Lacarnum Inflamare

 

Podpalovací kouzlo. Toto kouzlo bylo použito Hermionou Grangerovou v prvním dílu, když podpálila Snapeovi plášť při Famfrpálu.

 

Legilimens

 

Umožňuje kouzelníkovi či čarodějce proniknout do mysli druhého člověka (oběti). Poprvé jsme ho mohli vidět v pátém díle, při hodinách nitrobrany. Legere je latinsky číst a mens je mysl.

 

Levicorpus

 

Kletba, která způsobí, že postižený visí za kotník hlavou dolů ve vzduchu a lze ho přemisťovat, dokud na něj není použita protikletba Liberacorpus. Vynalezl ji Princ dvojí krve jako neverbální zaklínadlo a používali ho i Smrtijedi. Levare je latinsky zvednout a corpus je tělo. Toto kouzlo jste mohli vidět v 5.díle Fénixův řád, když jeden ze Smrtijedů uhodil Lenku Láskorádovou, ta však Smrtijeda tímto kouzlem odhodila.

 

Liberacorpus

 

Protikletba ke kletbě Levicorpus, vynalezl ji též Princ dvojí krve. Liberare je latinsky uvolňovat, osvobozovat a corpus je tělo.

 

Locomotor

 

Kouzlo o mnoho silnější než Wingardium leviosa, neboť dokáže zvedat a přenášet i živé tvory.

 

Locomotor mortis

 

Svěrací kouzlo. V prvním díle si ho zkoušel Malfoy na Nevillovi a ten pak měl spoutané nohy k sobě a mohl jenom snožmo skákat a také to samé kouzlo se naučili Ron s Hermionou aby mohli kdyby náhodou zneškodnit Snapea, když soudcoval utkání Nebelvír x Mrzimor ve famfrpálu. Latinsky je locus místo, motor hybatel a mortis smrti (2. pád).

 

Lumos

 

Rozsvítí světlo na špičce hůlky. Na začátku 3. dílu použil Harry kouzlo lumos maxima, což je silnější varianta kouzla lumos. Opačné kouzlo je Nox. Latinsky lumen je světlo. Bylo použito také Lumos solem kdy z hůlky vytryskne obrovský paprsek světla, použila ho Hermiona v prvním díle.

 

M

 

Mdloby na vás

 

Případně Mdloby na tebe (v originále poněkud stručnější stupefy). Rudý paprsek světla, který zasaženého uvede do mdlob a odhodí ho několik metrů daleko.

 

Meteolodabra negato

 

V originále Meteolojinx Recanto. Toto kouzlo poradil Arthur Weasley Reginaldu Cattermolovi, zaměstnanci Ministerstva kouzel, na odstranění kletby způsobující déšť v místnosti. Netušil, že to nebyl Reginald, ale jeho syn Ron zamaskovaný mnoholičným lektvarem.

 

Morsmordre

 

Vykouzlí znamení zla. Používali ji Smrtijedi na označení místa, kde provedli nějaký zločin, nejčastěji vraždu. Poprvé jsme ji viděli ve 4. díle kdy viděl Harry Bartyho Skrka Juniora. Mors je latinsky smrt a mordre francouzsky kousnout či uštknout.

 

Melofors

 

Vyčaruje protivníkovi na hlavě dýni. Kouzlo pochází ze hry 4 dílu.

Mobiliarmus

Způsobí že daný předmět spadne. (Např. ze stolu.)

 

Mobilicorpus

 

Kouzelník, který ho použije ovládá tělo nějakého tvora či osoby jako loutku.

 

O

 

Obliviate

 

Kouzlo, po kterém zapomenete. Často se používá proti mudlům, kteří viděli něco magického. Latinsky Oblivio znamená zapomenutí. Silnější varianta kouzla Amnesia.

 

Odhal svá tajemství

 

Může něco prozradit o předmětu či látce na který je použito. Kupříkladu odhalí jaká kouzla či neviditelná písmena se skrývají v něčem co se tváří jen jako obyčejný čistý pergamen nebo stará holínka. Pravděpodobně má podobné účinky jako specialis revelio.

 

Oppugno

 

Použito v šestém díle. Hermiona tak poštvala hejno ptáčků vyčarovaných kouzlem avis proti Ronu Weasleymu. Formule je z latiny a znamená bojuji.

 

Orchideous

 

Způsobuje rychlý růst rostlin.

 

P

 

Pede Labetur

 

Pede Labetur je zakopávací formule. Funguje jednorázově, člověk, na kterého je seslána zakopne.

 

Petrificus totalus

 

Kouzlo úplného spoutání, oběť může hýbat jen očima. Hermiona ho použila proti Nevillu Longbottomovi, který chtěl trojici bránit, když v noci opouštěla kolej. Malfoy ho použil proti Harrymu v šestém díle ve vlaku do Bradavic, když zjistil, že odposlouchával pod neviditelným pláštěm. Petra je latinsky skála a totalis je úplný.

 

Perikulo

 

Při použití vyletí z hůlky červená světlice. Použito ve 4. díle ve třetím úkolu. Latinské Periculum znamená nebezpečí. Zde bráno jako "Jsem v nebezpečí, žádám o pomoc".

 

Piertotum locomotor

 

Tímto kouzlem profesorka Minerva McGonagallová v sedmém díle oživí bradavické sochy, aby pomohly s obrannou hradu. Latinské slovo petra (z čehož je odvozené italské jméno Pier a české Petr) znamená skála. Totus je celý, locus je místo a moto je pohybovat se.

 

Portus

 

Kouzlo, které přemění jakýkoliv předmět v přenášedlo. Poprvé ho použil Albus Brumbál v pátém díle v ředitelově pracovně, po vidění napadení Artura Weaslyho hadem Naginim při plnění úkolu pro Fenixův Řád, aby dostal Weasleyovy a Harryho v pořádku na Grimmauldovo náměstí 12. Portare znamená latinsky přemísťovat.

 

Pouta na tebe

 

Případně Pouta na vás. Poutací kouzlo. Použila ho Umbridgeová v pátém díle na Kentaury. A Harry v šestém díle filmu na konci na Severuse Snapea.

 

Priori incantatem

 

Odhalí předchozí kouzla, která byla hůlkou provedena. V Ohnivém poháru je takto odhaleno, že znamení zla bylo vykouzleno Harryho hůlkou. Prior je v latině „dřívější, předešlý“ a incantatum znamená „zaklínadlo, kouzlo“. Ve 4. díle se střetly sesterské hůlky Harryho Pottera a Lorda Voldemorta. Jejich jádro se spojilo mocným kouzlem, které obrátilo "Prior incantato" proti Lordu Voldemortovi a jeho znásobená verze odhalila poslední oběti Voldemortovy hůlky.

 

Protego

 

Štítové kouzlo. Je-li dost silné, může protivníka i odhodit. V sedmém díle Hermiona používá Protego totalum k ochraně místa. Profesor Filius Kratiknot během bitvy o Bradavice použil Protego horribilis. Protego dokáže odvrátit věštinu zaklínadel i fyzických útoků, nedokáže však odvrátit ani jednu ze tří kleteb, které se nepromíjejí. Formule znamená latinsky chráním.

 

Protipodváděcí kouzlo

 

Začaruje např. brk, aby ten, kdo ho používá, nemohl podvádět. Používalo se během zkoušek v Bradavicích.

 

Pulírexo

 

Formule na uklizení znečištěných míst či předmětů. Poprvé Pulírexo použila Nymfadora Tonksová v pátém díle, aby vyčistila Hedvičinu klec.

 

Pullus

 

Promění živého tvora na kuře.Latinsky pullus znamená kuře.

 

Q

 

Qecidus

 

Vykouzlí malý kráter.

 

Quaeratur

 

Quaeratur je vyhledávací formule. Vyslovuje se spolu s názvem hledaného předmětu. Předmět po vyslovení přiletí. Tuto formuli lze používat      i na osoby, ovšem je nutné myslet na to, že pak přiletí.

 

Quietus

 

Kouzlo pro ztlumení hlasu na původní sílu. V latině tichý.

 

R

 

Reducio

 

Předmět se zmenší na svou původní velikost. Protikouzlo ke kouzlu Engorgio.

 

Reducto

 

Ničicí kouzlo. Kouzlo ve filmu po dopadnutí na živou bytost vytvoří tlakovou vlnu. Po dopadu na předmět ho rozbije nebo rozpráší. V 7. díle se Harry pokusil zničit viteal ale nevyšlo to.

 

Relacio

 

Používá se na odhození soupeře. Kdo je touto kletbou zasažen, odletí několik metrů dozadu.

 

Relashio

 

Obranné kouzlo. Výborně se hodí proti ďasovcům. Ve čtvrtém díle ho použil Harry při plnění druhého úkolu v jezeře. V sedmém díle ho použila Hermiona k uvolnění pout. Release je anglicky uvolnit.

 

Release

 

Zničí mříže na krbu.

 

Rennervate

 

Posilující zaklínadlo. Opak Enervate.

 

Reparo

 

Opravovací kouzlo. Je to vůbec první kouzlo, které v knize použila Hermiona Grangerová. Už ve vlaku do Bradavic s ním opravila Harrymu páskou slepené brýle. Použila přitom formuli okulus reparo. Reparo znamená latinsky „obnovit“ a „okulus“ je „oko“.

 

Repellentus

 

Kouzlo na odpuzení vody. Ve třetím díle ho použila Hermiona na Harryho brýle při zápasu proti

Mrzimoru.

 

Repello mudletum

 

Udržuje mudly od místa, které bylo tímto kouzlem zabezpečeno. Hermiona ho používala v sedmém díle k zabezpečení místa, kde stanovali a ve velkém bylo použito na mistroství světa ve famfrpálu.

 

Revelio

 

Odhalující kouzlo. Revelatio je latinsky odhalení. Specialis revelio odhaluje, je-li daný předmět kouzelný. V šestém díle ho Hermiona použila na Harryho učebnici Přípravy lektvarů pro pokročilé, ale nic se nestalo. Specialis znamená latinsky zvláštní. Homenum revelio odhaluje přítomnost lidí. V sedmém díle ho Hermiona použila v domě číslo dvanáct na Grimmauldově náměstí, ale nic se nestalo (dům byl prázdný). Homo je latinsky člověk.

 

Rictusempra

 

Lechtací kletba. Harry ji použil v soubojnickém klubu proti Dracu Malfoyovi a ten poté lehl na zem a svíjel se v křečích smíchem. Latinsky rictus znamená ústa a semper je stále.je podobné jako Everte stativ.

 

Riddikulus

 

Zesměšní cíl kouzla, používá se proto k zahnání bubáka. Bubák je tvor živící se strachem, bere proto na sebe podobu, která oběť co nejvíc vyděsí a když člověka zastihne nepřipraveného, může ho zcela zaskočit, jako to bylo u paní Weasleyové v pátém dílu. Když se toto kouzlo učilo v hodině Obrany proti černé magii, Nevillův bubák se proměnil v profesora Severuse Snapea a po použití tohoto kouzla měl na sobě oblečení Nevillovy babičky. Bubák Rona Weasleyho se proměnil v pavouka, bubák Parvati Patilové v hada a Harryho bubák na sebe vzal podobu mozkomora. Bubák profesora Remuse Lupina měl podobu úplňku, neboť Lupin byl nakaženým vlkodlakem a v obavě o zdraví svých přátel se každého úplňku obával. Formule v latině znamená „směšný“. K úspěšnému provedení kouzla je nutné si představit něco směšného.

 

S

 

Salvio hexia

 

Ochranné kouzlo, Hermiona ho v sedmém díle používala k zabezpečení místa kde stanovali.

 

Sectumsempra

 

Řezací kouzlo. Koho kouzlo zasáhne, toho pořeže. Harry ho v šestém díle našel ve staré knize lektvarů po Princi dvojí krve (Severus Snape) a pak, nevědouc, co kouzlo způsobí, ho použil proti Dracu Malfoyovi. Zranění pocházející od této kletby lze vyléčit zaklínadlem, jako to udělal Severus Snape. Zaklínadlo zní: worne assamentum [vorne esamentum]

 

Serpensortia

 

Vykouzlí hada - serpente je z latiny a značí hada. Anglicky sortie znamená let nebo výpad. Na radu Severuse Snapea ho ve druhém díle knihy v soubojnickém klubu použil Draco Malfoy na Harryho Pottera. Harry místo kouzel použil hadí jazyk (svou schopnost mluvit s hady).

 

Silencio

 

Člověk nemůže mluvit i když otevírá ústa. Formule znamená španělsky ticho.

 

Sonorus

 

Kouzlo, po kterém se stává hlas hlasitější. Formule je z latiny a znamená hlasitý. Používal ho například Ludo Pytloun při komentování Mistrovství světa ve famfrpálu.

 

Sponglefoune

 

Trampolínové kouzlo, z koberců dělá jakési trampolíny. Ve třetím a ve většině druhého dílu počítačové hry ho používalala celá parta (Harry, Ron a Hermiona). Přesněji se toto kouzlo vyslovuje [Spandrfál]

 

System apelio

 

Kouzlo, které působí podobně jako Alohomora. Použil ho Tom Rojvol Raddle k otevření Hagridovy bedny s Aragogem.

 

Š

 

Ševelissimo

 

Všem nežádoucím osobám v okolí zaplňuje uši nevysledovatelným šumem, takže je možné mluvit bez obav, že jste zaslechnuti. Toto kouzlo vynalezl Princ dvojí krve a poprvé se objevilo v šestém díle. Slovo Ševello a slovo issimo v latině nic neznamená. Koncovka - issimo stupňuje přídavná jména, carissima-nejdražší, belissima-nejkásnější, takže něco jako největší ševelení.

 

T

 

Tarantalegra

 

Kouzlo, které přinutí protivníka stepovat. Tarantella je italský tanec a allegro je v hudbě výraz pro rychle.

 

Tergeo

 

Na začátku šestého dílu použila Hermiona toto kouzlo, aby Harrymu smyla krev z obličeje. Formule znamená latinsky čistím.

Tumry Tinfrangere [Tumry tistadér]

S tímto kouzlem jste se mohli setkat ve 2. díle na hodině Zlatoslava Lokckharta, když na žáky vypustil Rarachy jeden z rarachů vzal Lockhartovy hůlku a vyslovil toto kouzlo, aby přetrhl řetěz na kterém visela kostra velkého dinosaura. Z latiny znamená kouzlo jiskro přesekni.

 

U

 

Ukaž mi cestu

 

Hůlka se natočí směrem k severu

 

V

 

Věková hranice

 

Vytvoří věkovou hranici, kterou nemůže překročit žádný člověk, kterému není např. 17. Věkovou hranici použil Albus Brumbál ve čtvrtém díle kolem Ohnivého poháru, aby zajistil, že se nepřihlásí nikdo pod 17 let. Dvojčata Fred a George Weasleyovi se ho pokusili obelstít použitím postaršovacího lektvaru, ale marně.

 

Vermiculus

 

Tato kletba se používá ve 4. díle hry. Je to něco jako zelený plamen, který vyšlehne. Používá se např.: na vosomůry.

 

Videatur

 

Před tuto latinskou vyhledávací formuli se musí dát latinský název hledaného předmětu, po vyslovení nás k němu hůlka dovede.

 

Vipera Evanesco

 

Kouzlo na zničení živých tvorů, například zvířat. Je bezpečné a narozdíl od kletby Avada Kedavra povolené, i když živý cíl rovnou zničí zaživa (bez zabití). Poprvé ho použil Severus Snape ve druhém díle v Soubojnickém klubu ve filmu, když chtěl Harryho ochránit před hadem, kterého na něj poštval Malfoy. Viper je anglicky zmije a evanescence je zmizení. Je možné, že kouzlo prostě hada přemístilo někam jinam nebo že kouzlo je protikouzlem ke kouzlu Serpentsortia. Ve filmu ovšem had jenom shoří.

 

Vitaglacius

 

Kouzlo, které okamžitě zmrazí vodu, vzniklý led však nemá žádnou odolnost vůči teplotě prostředí, ve kterém se nachází. Pokud je v teplotě vyšší než 0 °C, rozpouští se.

 

Voateaceterain

 

Toto kouzlo poprvé a naposled použil profesor Lockhart na hada, kterého proti Harrymu v druhém díle v soubojnickém klubu použil Draco Malfoy. Toto kouzlo funguje pouze na zvířata a dělá je mnohem hrůzostrašnější a silnější.

 

Voluma Tesamentum

 

Slouží ke zmizení krve a k mírnému vyléčení krvavých ran, má podobný účinek jako slzy ptáka Fenixe, poprvé ho použil profesor Snape k vyléčení Malfoyových ran.

 

W

 

Wingardium leviosa

 

Způsobuje levitaci předmětů. Ke kouzlu je kromě slov nutný pohyb hůlkou: švihnout a přiklepnout (ve filmu švihnout a mávnout). Jako první z Harryho ročníku se ho naučila Hermiona, za což profesor Filius Kratiknot udělil Nebelvíru body. Odvozeno od latinského slova levis, což znamená „lehký“ (odtud slovo levitace).

 

Waddawasi

 

Kouzlo je předchůdcem kouzla Sectumsempra způsobuje uždibování malých kousků kůže po celém těle. Jako jediná kletba se léčí kouzlem Reparo.

 

Waddiwasi

 

Použil Remus J. Lupin ve třetím díle, kdy ji použil proti Protivovi. Po vyřčení zaklínadla vyletěla z klíčové dírky žvýkačka (kterou tam předtím Protiva nacpal) a vletěla strašidlu do levé nosní dírky.

 

Worne assamentum

 

Léčí řezné rány po kouzlu Sectumsempra.

 

Z

 

Zapomeňte

 

Člověk, na kterého byla kletba použita, úplně zapomene všechno, co si za celý život zapamatoval. Použito Lockhartem v Tajemné komnatě. Kouzlil ale Ronovou hůlkou, která byla rozbitá a kouzlo se obrátilo proti němu samotnému. Dále použito Hermionou Grangerovou na začátku sedmého dílu. Použila ho, aby na ni její rodiče zapoměli - nebyli by tak ohroženi smrtijedy, neboť byli mudlové.

 

Zastírací kouzlo

 

Udělá z člověka něco jako lidského chameleona - splyne z okolím. Poprvé ho použil Alastor Moody v pátém dílu, když chtěli propašovat Harryho na Grimmauldovo náměstí 12. Tímto kouzlem jsou také očarovány běžné neviditelné pláště, používáné bystrozory a smrtijedy. Ne však ten Harryho. Ten není očarován žádným kouzlem, je to jedna z relikvií Smrti.

 

Zateplovací kouzlo

 

Zateplí a vysuší daný předmět. Poprvé ho použila Hermiona Grangerová v pátém dílu na sebe, když se vrátila od návštěvy Hagrida, který se, po dlouhé době, uprostřed zimy, vrátil ze své výpravy, kterou dělal pro Fenixův Řád. Vrátila se s mokrými nohavicemi a horkým vzduchem sálajícím ze špičky hůlky si je v nebelvírské společenské místnosti vysušila.

 

Ž

 

Žer slimáky

 

Způsobí, že se oběťi začnou v ústech vytvářet slimáci. Použil ho Ron Weasley ve druhém díle na Draca Malfoye. Ron měl však zlomenou hůlku a kouzlo se obrátilo proti němu. Ron pak sám musel slimáky plivat.

Žihadlová kletba

Použila ji Hermiona v 7. díle na Harryho obličej, aby Harry nebyl poznán. Harrymu pak obličej otekl, ale jizva zůstala trochu viditelná.


 


Vytvořte si web zdarma! Webnode